Polisen jagar mörkhårig rånare efter pensionärsrån

Publicerad 19 juli 2015 kl 14.54

Inrikes. Polisen letar efter en mörkhårig rånare sedan en pensionär natten till söndagen rånats på Möllevången i Malmö.

Dela artikeln

Offret för rånet, en man i 65-årsåldern, utsattes för ett rån på Monbijougatan omkring tjugo i fyra på natten.

– Han var mörkhårig, runt 40 år gammal, smal, mörka kläder och verkade påverkad av någonting, säger polisens presstalesman Calle Persson till Fria Tider.

Gärningsmannen kom vid rånet över offrets bankkort. Tidigare under natten utsattes dessutom en kvinna för ett personrån i Ögårdsparken av ett gäng.

– Det är rubricerat som stöld här i anmälan, inte som personrån. Fyra personer tillgrep målsägandens väska som låg på ett bord i nära anslutning till kvinnan och sedan sprang de från platsen, säger Persson.

Den utsatta kvinnan lyckades inte uppfatta hur rånarna såg ut eftersom det var så mörkt på platsen.


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0