SD-kampanjen i tunnelbanan

SD-annonser tas ner av SL

Publicerad 4 augusti 2015 kl 13.07

Inrikes. SL tog idag ner flera av Sverigedemokraternas annonser mot tiggeri på Östermalms tunnelbanestation i Stockholm efter att kampanjen utsatts för vandalisering. Det är oklart om annonserna kommer att sättas upp igen.

Dela artikeln

Ronnie Johansson på SL säger till Aftonbladet att två eller tre stora klisteraffischer har tagits ner. Han vet inte om de kommer ersättas.

– Det finns inget beslut om att ta ned kampanjen, men om den är vandaliserad kan man ta ned den för att städa upp, säger han till tidningen.

SD har ett avtal med företaget Clear Channel om att annonserna ska vara uppe i två veckor. Partiets presschef Henrik Vinge säger till Aftonbladet att han utgår från att de nedtagna affischerna kommer att ersättas. Enligt honom är det säljföretaget eller SL som ska stå för omkostnaderna.

Vandaliseringen av annonserna skedde igår kväll och under förmiddagen idag. Hittills har polisen identifierat två vänsteraktivister som misstänks för skadegörelsen.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Gängkriminella bakom vartannat assistansbolag

Halva sektorn är penningtvätt.. Av finansieringen står skattebetalarna för 100%.0 

S-kommun spelar in trädens inre ljud för 460.000 kronor

Malmö storsatsar med generöst anslag.. "Vi vill informera Malmöborna om hur viktigt det är att vi satsar på träd".0 

FN kräver att Tidö-avtalet ses över: "Rasism"

"Motbjudande och olagligt".. Nu kräver FN:s rasdiskrimineringskommitté att hela regeringssamarbetet "ses över" i Sverige.0 

Fixade in Sverige i Nato: Nu får Billström toppjobb för vapenindustrin

Tobias Billströms klassiska politikerdrag.. Har aldrig tidigare haft ett riktigt jobb – men nu ska de grova pengarna håvas in.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0