Tiggeriet
Genrebild.

Tiggare gjorde upp med baseballträ i Enköping

Publicerad 9 augusti 2015 kl 16.01

Inrikes. En tiggare misshandlades under lördagskvällen svårt i en intern uppgörelse i Enköping där bland annat ett baseballträ användes som tillhygge.

Dela artikeln

– Det är någon som har blivit slagen med något verktyg eller baseballträ eller liknande som har förts till sjukhus för vård, säger Uppsalapolisens inre befäl Tore Söderström till Fria Tider.

Tre andra tiggare har nu gripits och anhållits för misshandeln där även den misshandlade tiggarens fru skadades. Den misshandlade tiggaren fick bland annat allvarliga skallskador och vårdas nu på sjukhus för sina skador.

– Det är tre stycken som har blivit anhållna, säger Söderström.

Han berättar dessutom att händelsen inte rubriceras som ett hatbrott.

– Det är inget hatbrott, nej, säger han.

Enligt Upsala Nya Tidning utfördes misshandeln som ett led i en revirstrid om bra platser att sitta och tigga på i Enköping.


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nu sätts omfattande planen i verket. Bångstyriga länder ska köras över och EU:s makt stärkas kraftigt.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Kryptokung hittad död i sin Lamborghini efter marknadskrasch

Beskrev ekonomiska problem – påträffades skjuten i huvudet.. Trumps tullhot utlöste kryptokaos: 400 miljarder dollar utraderades på ett dygn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0