Vänsterextremister förbereder sig på människosmuggling över sundet

Publicerad 6 januari 2016 kl 07.22

Inrikes. Ett danskt nätverk som kallar sig "Medmenneskesmuglere" planerar att smuggla illegala invandrare i båtar till Sverige, rapporterar TT.

Dela artikeln

Vänsterextremisterna ber privatpersoner att låna ut sina båtar. På så sätt hoppas de kunna skeppa illegala invandrare som saknar id-handlingar från Danmark "till trygghet" i Sverige. Bakgrunden är de id-kontroller på tåg och bussar som infördes i måndags.

– Vi försöker hitta andra vägar för att föra flyktingarna till trygghet, nu när politikerna inte tar sitt ansvar, säger vänsterpolitiken Annika Holm Nielsen till danska TV2 Lorry.

Människosmuggling är ett brott som kan ge upp till två års fängelse i Sverige. Trots det är Holm Nielsen beredd att bryta mot lagen.

Både gränspolisen och Kustbevakningen följer utvecklingen. Enligt Kustbevakningens kommunikatör Mattias Lindholm kan den typen av resor så här års vara rent livsfarliga, inte minst med tanke på att nästan inga av asylsökarna kan simma.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0