" /> " /> " />

"Stockholm rikast i Europa 2025" - Sveriges Radio hittade på nyheten

Publicerad 21 juli 2012 kl 02.55

Media.När DN:s ledarsida ville ta del av den positiva framtidsrapport där Stockholm pekas ut som Europas ekonomiskt mest framgångsrika stad fram till 2025 möttes man av ett problem - studien finns inte.

Gilla artikeln på Facebook

Det var statliga Ekot som på måndagsmorgonen rapporterade att det ansedda globala konsultbolaget McKinsey valt ut Stockholm för en europeisk topplacering i ekonomisk tillväxt fram till 2025. Nyheten fick stort genomslag både i svensk press och i våra grannländer och togs till intäkt för att det mångkulturella Sverige är på rätt väg.

Samma norska tidningar som motvilligt refererat de svenska succéutsikterna kan emellertid nu glädjas åt att "söte bror" byggt ett luftslott baserat på en studie som aldrig existerat. När DN:s Peter Wolodarski ville basera en ledare på huvudstadens dynamiska framtidsutsikter gjorde han nämligen något oväntat - källforskning.

Det visade sig att ingen på McKinsey kände till någon sådan framtidsstudie där Stockholm var med. Rapportens påstådda författare Jaana Remes ringde själv upp från San Francisco och dementerade uppgiften, berättar Wolodarski i DN. Det enda som fanns på McKinseys hemsida var ett "mycket grovt räkneexempel, fullt av hål".

"En studie som alltså inte finns blir en stor nyhet på morgonen, för att på eftermiddagen diskuteras av personer som omöjligen kan ha tagit del av den", sammanfattar Wolodarski.

Sveriges Radio låter meddela att reportern som gjort inslaget är på semester.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Vallöftet från S: Fler ska få stanna

Öppnar för "paus" av utvisningar. Mediernas skriverier om unga vuxna har fått SD-ledaren att justera "strama" migrationslinjen.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0