Kvinna hoppsparkar omkull två i våldsamt bråk om man

Publicerad 11 mars 2017 kl 20.17
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Det gick vilt till utanför nattklubben Faces i Gants Hill i nordöstra London natten till söndagen för två veckor sedan, skriver Daily Mail.

Dela artikeln

Två kvinnor, en brunett och en blondin, hamnade i ett våldsamt bråk utanför krogen efter att den stängt. Enligt uppgift till Daily Mail bråkade kvinnorna om en man och en film från "cat fighten" har de senaste veckorna spridits på Twitter och andra sociala medier.

I en sekvens ser man hur brunetten tar sats och gör en hoppspark mot sin rival och en man som ställt sig framför henne. Sparken träffar mannen i magen och både han och den blonda kvinnan faller omkull.

Bråket ska ha brutit ut vid kvart över tre-tiden på natten. Då hade Faces, som försöker profilera sig själv som en exklusiv VIP-klubb, varit stängd i 45 minuter och ordings­vakterna redan gått hem.

Vittnen till bråket lyckades till slut sära de båda kvinnorna åt. Enligt polisen har man inte fått in någon polisanmälan med anledning av händelsen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0