Björn Söder om Stefan Löfven: Lögnaktig och "dum i huvudet"

Publicerad 9 maj 2019 kl 12.14

Inrikes. Sverigedemokraternas Björn Söder går nu till motangrepp mot statsminister Stefan Löfven (S) och undrar om denne är rentav "dum i huvudet".

Dela artikeln

SD-riksdagsledamoten Björn Söder rasar mot Stefan Löfven.

Enligt Söder ska Löfven under riksdagsdebatten på onsdagen ha fällt kommentaren om SD att "...som själv har företrädare som ifrågasätter huruvida judar kan vara svenska medborgare, huruvida samer kan vara det?"

Detta med anledning av att Söder 2018 påpekade att judar och samer har en minoritetsställning i Sverige "just för att de inte är svenskar".

Uttalandet handlade dock inte om medborgarskap, utan Söder har tvärtom sagt att personer ur minoriteter visst kan vara medborgare men att till exempel samer tillhör "den samiska nationen".

Björn Söders uttalande om minoriteter har upprepade gånger misstolkats, men kanske inte så extremt som nu Löfven ska ha gjort.

Detta har fått Söder att ifrågasätta statsministerns intelligens.

"Ärligt talat, är statsministern dum i huvudet? Ja, man kanske inte skall uttrycka sig så, men det finns faktiskt inte annat sätt att uttrycka sig över mannen som utger sig för att vara statsminister i detta land. Löfven står och ljuger, gång på gång på gång på gång", skriver riksdagsledamoten på Facebook.

Enligt Björn Söder saknar statsministern totalt självinsikt i sina och sitt partis egna svagheter.

"Detta är tydliga exempel på desperationen inom hela sosseriet om att de spelat ut sin politiska roll i politiken. Det antisemitiska sossepartiet som Löfven representerar hör numera hemma på historiens skräphög tillsammans med sin partiledare", fortsätter han.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0