Coronaviruset
Angelo Borrelli, chef för Italiens civilförsvarsmyndighet.

Mycket snabb spridning i Italien: 1.694 smittade

Publicerad 1 mars 2020 kl 19.37

Utrikes. Antalet människor i Italien som har bekräftats smittade av coronaviruset har nu ökat till 1.694, meddelade myndigheterna på söndagskvällen. Av de smittade har hittills 34 personer dött.

Dela artikeln

Spridningen av covid-19 fortsätter att eskalera. Under lördagsdygnet ökade antalet smittade från 820 till 1.128, men nu är siffran uppe i hela 1.694.

Det bekräftade Angelo Borrelli, chef för Italiens civilförsvarsmyndighet, på söndagskvällen enligt Huffington Post.

Ytterligare fem av de smittade har dött under det senaste dygnet. Den totala antalet döda är nu uppe i 34 och antalet tillfrisknade är 83.

Majoriteten av de smittade finns i regionen Lombardiet (984), följt av Emilia-Romagna (285) och Veneto (263), skriver Huffington Post. Enligt Angelo Borrelli hålls 51 procent av de drabbade isolerade i hemmet. Resten vårdas på sjukhus för symptom. Cirka 9 procent av fallen får intensivvård.


Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0