Coronaviruset

Ytterligare 27 döda i Italien

Publicerad 3 mars 2020 kl 20.36

Inrikes. Coronaviruset ökar snabbt i spridning i Italien. Bara det senaste dygnet har 27 ytterligare smittade bekräftats döda. Den totala dödssiffran är nu uppe i 79.

Dela artikeln

Enligt den förra uppdateringen från det italienska civilskydds­myndigheten på måndags­kvällen var antalet smittade i Italien drygt 2.000 och antalet döda 52.

Nu släpper myndigheten tisdagens siffror: Antalet bekräftat smittade har på ett dygn ökat till drygt 2.500 och antalet döda är nu uppe i 79.

Enligt Il Fatto Quotidiano är en av de smittade ett endast veckor gammalt spädbarn som lagts in på sjukhus i Bergamo.

Av de smittade har hittills 160 blivit friska. Över 25.000 personer har testats för viruset, enligt Il Meteo.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0