Sverige får ej tillbaka stulen bok

Publicerad 14 april 2021 kl 12.01

Kultur. Riksantikvarieämbetet förlorar rätten att återkräva boken Nippon som stulits från Kungliga biblioteket. Den 7 april i år avslog en nederländsk överdomstol kraven från Sverige.

Dela artikeln

Domstolen gick på samma linje som den första instansen gjorde 2019 och menade att för lång tid förflutit från det att Sverige fick kännedom om var boken fanns och det att stämningsansökan lämnades in.

I september 2005 genomförde den tyska polisen en husrannsakan på begäran av svenska staten hos en auktionsfirma som hade lagt ut boken till försäljning. Två medarbetare från Kungliga biblioteket deltog i husrannsakan.

Domaren menar att det redan då avslöjades för Sverige var boken Nippon fanns.

Till följd av utgången blir svenska staten skyldig att betala motpartens rättegångskostnader med 4.200 euro.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism

"SD öppnar för politiska förhör".. Anne Lagercrantz skarpt kritisk till initiativet till utfrågning om makens solsemester.0 

Fuentes om petningen av Nekrasova: "Känns som 2017"

"Det gör mig förbannad".. Hollywoods beteende påminner om cancelkulturens glansdagar, enligt högerdebattören.0 

Hollywood sparkar Dasha Nekrasova efter Fuentes-intervju

Bjöd in folkkäre antisemiten.. Nu ser HBO-stjärnans filmkarriär ut att vara över.0 

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet

Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.. "Vi är mycket glada över att ha fått utföra en samkönad vigsel."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0