Högsta förvaltningsdomstolen ska besluta om koranbränningar

Publicerad 12 juli 2023 kl 15.18

Lag & Rätt. De politiskt tillsatta domarna i Högsta förvaltningsdomstolen har i dag meddelat prövningstillstånd i ett mål som rör polisens beslut att ställa in en koranbränning i samband med de så kallade korankravallerna.

Dela artikeln

Prövningstillståndet gäller frågan om en demonstration får ställas in med stöd av 2 kap. 23 § ordningslagen.

Polisen beslutade att ställa in Rasmus Paludans demonstration (allmän sammankomst) i Norrköping den 14 april 2022 med hänvisning till av ordningsstörningar (alltså de pågående korankravallerna).

Kammarrätten upphävde i efterhand polisen beslut, med motiveringen att ordningslagen inte ger polisen rätt att ställa in allmänna sammankomster till följd av ordningsstörningar som har inträffat eller befaras.

Men nu ska alltså saken avgöras av Högsta förvaltningsdomstolen – vars justitieråd utses av regeringen.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.