Terrorattacken i Paris
Från onsdagens manifestation för Charlie Hebdo i Bryssel.

Nytt nummer av Charlie Hebdo nästa vecka

Publicerad 8 januari 2015 kl 16.13

Kulturnyheter. Det franska satirmagasinet Charlie Hebdo utkommer som planerat med ett nytt nummer nästa vecka – trots att flera av medarbetarna dödades i onsdagens terrordåd.

Dela artikeln

I en intervju med AFP uppger kolumnisten Patrick Pelloux att den överlevande delen av redaktionen hade möte redan under torsdagen för att diskutera tidskriftens framtid och det nya numret.

– Det är väldigt svårt. Vi lider alla, av sorg och rädsla, men vi kommer att göra det ändå för att dumheten inte ska få segra, säger Pelloux.

Arbetet kommer dock i den närmsta framtiden att ske hemifrån eller från en alternativ lokal, eftersom Charlie Hebdos redaktion är avspärrad på grund av massakern.

Tolv personer dödades i onsdagens terrordåd. Av offren var fem satirtecknare, enligt AFP.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Utsatte pojke för utdraget grovt förnedringsvåld – vem är han?

Polisen vädjar om hjälp. Hittade videon av en slump i beslagtagen mobil – både offer och förövare är okända.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Kulturnyheter

Miss Finland mister sin krona – efter att ha gjort så här

"Lunch med kines.". Mångkulturell kvinna vann titeln – nu blev det ändå rasistskandal.0 

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg

Efter Sydney Sweeney-kontroversen.. Nu har de hittat något nytt att rikta rasistanklagelser mot.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0