Alexandra Pascalidou
Den plagierade krönikan har tagits bort från Metros sajt.

Pascalidou plagierade igen – får gå från Metro

Publicerad 30 april 2015 kl 17.54

Media. Vänsterprofilen Alexandra Pascalidou, 44, har återigen blivit påkommen med att plagiera andras texter rakt av. Nu tvingas hon lämna Metro – efter 15 år som krönikör.

Dela artikeln

Krönikan publicerades i Metro den 20 mars med rubriken "I tystnaden kan hat och hot styra" och hade formen av ett svulstigt brandtal mot "rasism, sexism och homofobi" för "alla människors lika värde".

Resumé avslöjar nu att stora stycken av texten är plagierade från en dikt av den turkiske författaren Aziz Nesin.

Pascalidous artikel inleds exempelvis med följande stycke: "Hysch hysch. Dämpa dig. Tig. Tala inte så mycket, så högt, så fort. Tala inte om just detta. Glöm inte: att tala är silver men tiga är guld. Tyst är ett av de första orden jag lärde mig som barn. Oavsett om jag lekte, grät eller skrattade fick jag höra: Gråt inte. Skratta inte. Tala inte. Svälj. När de stora talade skulle de små tiga".

Aziz Nesin dikt börjar så här: "Be silent; don't speak. It is a shame; stop your voice; Be silent already. And if speech is made of silver Silence is made of gold. The first words I heard as a child when I cried, laughed, played were "be silent!"

Metro tog bort krönikan från sin nätutgåva och i samband med det avbröts enligt Resumé också den 44-åriga vänsteraktivistens kontrakt med tidningen – efter 15 år.

Kristoffer Rengfors, som är ställföreträdande chefredaktör på Metro, medger till Resumé att texten togs bort i efterhand eftersom den inte höll "tillräcklig publicistisk höjd". Alexandra Pascalidou bekräftar också att hon har slutat på Metro.

"Efter 15 år var det dags att gå vidare. Jag har nya utmaningar och måste frigöra tid. Dags för unga förmågor att ta vid", skriver hon i ett sms till Resumé.

Det är inte första gången som Alexandra Pascalidou blir påkommen med att planka andras texter. År 2005 avslöjade Resumé att vänsterprofilen hade plagierat en text av LA Times-kolumnisten Daniel Hernandez. Även det plagiatet publicerades i Metro.


"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 Plus

Efter invasionen av Polen. Pat Buchanan om hur andra världskriget egentligen började.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ikea lämnar det svenska – i smyg

"My Swedish is still very problematic". Symbolik och ritualer ersätter blågula jättens svenska arv.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Journalistutbildningen pausas – är för dålig

Chock när JMK:s journalistprogram stoppar antagningen.. "Studenterna är förda bakom ljuset och beslutet fattades bakom vår rygg."0 

Svenska mediechefer polisanmäler Mark Zuckerberg – för "grov kriminalitet"

Utgivarna har fått nog av bluffannonserna.. "Häpnadsväckande att ett av världens största bolag tillåts tjäna stora summor genom att fortsätta förmedla kriminalitet."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0