Almedalsveckan 2015

Två jagas för personrån i Visby

Publicerad 27 juni 2015 kl 09.51

Inrikes. Polisen på Gotland jagar två män i 20-årsåldern "av utländsk härkomst" efter ett personrån i Visby natten till idag.

Dela artikeln

Med ett drygt dygn kvar till starten av Almedalsveckan blev en man i 30-årsåldern vid halv ett-tiden på natten verbalt hotad av två män och tvingades bland annat lämna ifrån sig sin plånbok, mobiltelefon och bankkort, skriver polisen på sin hemsida.

Rånarna uppges ha varit i 20-årsåldern, av utländsk härkomst, omkring 180 centimeter långa och mörkhåriga. En av männen bar mörka byxor och en grå luvtröja, den andre hade istället på sig mörka byxor och en svart luvtröja.

Ingen av de båda rånarna hade under lördagsmorgonen ännu gripits av polisen.

– Nej, då hade det stått på hemsidan, säger Gotlandspolisens vakthavande befäl Peter Sahlsten till Fria Tider.

Det står att de var "av utländsk härkomst", kan du kommentera om de pratade svenska eller på något annat språk?
– Nej, så mycket är jag inte insatt i det utan hon (polisinspektör Jessica Larsdotter red. anm.) har lämnat det hon lämnade utan att förstöra utredningen för fortsatt vidare arbete.

Enligt polisen fanns det vittnen till rånet och man hoppas därför kunna få tag på de båda rånarna.

– Jag har inte satt mig in i ärendet, men det finns ju iakttagelser och vittnen så jag hoppas att det ska kunna lösa sig såsmåningom, säger Sahlsten.

Han vill däremot inte kommentera var i Visby rånet inträffade.

– Nej, inte just nu, säger han.

Bortsett från personrånet och några som under natten omhändertagits för tillnyktring uppges situationen vara lugn på Gotland där Almedalsveckan inleds imorgon.

– Det har inte hänt någonting, ur polisiär synpunkt är det under uppstart, säger Stockholmspolisens presstalesman Tove Hägg som under lördagsmorgonen är på plats i Almedalen.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Inrikes

M-topp slipper åtal för hets mot folkgrupp

Ingen förundersökning mot Mattias Karlsson (M).. "Den aktuella kommentaren kan i och för sig förstås som ett uttryck för förakt".0 

Ekeroth om politikernas gnäll: "Patetiskt spektakel"

Sågar Expressens snyftreportage om "skrämda" politiker.. Makthavarna vill "slippa" se Nick Alinia i riksdagshuset av helt andra skäl, enligt Ekeroth.0 

Dagerlind: "Inger hopp". Återställ våtmarker-aktivist får nu själv betala 56.000 kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0