SETI – Search for Extraterrestrial Intelligence – fyller 55 år. Inom ramen för projektet, grundades av astronomen Frank Drake, undersöker man radiosignaler når jorden i syfte att hitta spår från utomjordiska civilisationer.
De senaste åren har SETI haft finansieringsproblem och har flera gånger hotats med nedläggning.
Men nu vill oligarken Jurij Milner och den framstående fysikern Stephen Hawking ingjuta nytt liv i projektet, rapporterar Sputnik News.
Satsningen, Breakthrough Listen, kommer att bestå av en forskargrupp med vetenskapsmän från SETI, inklusive Frank Drake. Man ska övervaka signaler från en miljard stjärnor i Vintergatan samt hundratals närliggande galaxer med hjälp av flera stora teleskop och observatorier i USA och Australien.
– Även om vårt sökande inte ger något resultat är det i alla fall ett intressant vetenskapligt experiment som är värt att genomföra. Kanske får vi inga bevis på att vi inte är ensamma i universum, men sökområdet kommer att begränsas avsevärt, säger Stephen Hawking enligt Sputnik News.
Milners bidrag innebär att budgeten för sökandet efter utomjordiskt liv ökar tjugofaldigt, enligt Forbes.