SD-kampanjen i tunnelbanan

SD-kampanj friades av Justitiekanslern

Publicerad 10 augusti 2015 kl 16.43

Inrikes. Justitiekanslern går inte vidare med anmälningarna mot Sverigedemokraternas omtalade annonskampanj i Stockholms tunnelbana. Det finns tveksamheter vem eller vilka som budskapet riktar sig mot och yttrandena i sig inte är straffbara, enligt myndigheten.

Dela artikeln

En mängd personer hade anmält den medialt uppmärksammade kampanjen. Anmälare uttryckte "ilska, bestörtning och oro" över affischerna och banderollerna som kritiserar tiggeri och den nuvarande regeringens liberala politik. Men i slutet av förra veckan beslutade Justitiekanslern att inte gå vidare med de inkomna anmälningarna.

Myndigheten ställer sig tveksam till om SD:s kampanjbudskap verkligen riktar sig mot en viss folkgrupp som skyddas av lagen om hets mot folkgrupp. Hur det än förhåller sig så når yttrandena inte upp till straffbar nivå, enligt fredagens beslut. JK tar upp praxis som säger att yttrandefriheten kan ge medborgare rätt att framföra information, åsikter och tankar som kränker, chockerar eller stör.

"De aktuella affischerna och banderollerna innefattar således inte något straffbart hets mot folkgrupp. De kan inte heller, såvitt kan bedömas, innefatta något annat tryckfrihetsbrott. Förundersökning ska därför inte inledas", står det i beslutet.

Vissa anmälare ville också att Justitiekanslern skulle utöva tillsyn över SL. Men JK påpekar att SL inte är en myndighet och att tunnelbaneannonsering inte är kopplat till myndighetsutövning. Därför är JK inte behörig att ingripa i det hänseendet.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska diplomatkvinnans märkliga kontakter med Jeffrey Epstein

"Får jag sova över?". UD-höjdaren Lisa Svensson från Barbro's Best & Brightest namnges i nya dokumenten.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0