Sentios opinionsmätningar
  • S
  • M
  • Sd
  • V
  • Mp
  • C
  • Fp
  • Kd
  • Övr
  • 32
  • 28
  • 24
  • 20
  • 16
  • 12
  • 8
  • 4
  • 0
Opinionsmätning Sentio – juni, 2015

SD på 22,1 procent – nästan största parti

Publicerad 18 juni 2015 kl 14.41

Inrikes. Sverigedemokraterna slår alla tidigare rekord och har nu stöd av 22,1 procent av väljarna – vilket bara är ett par procentenheter lägre än Moderaterna och Socialdemokraterna. Det visar den senaste mätningen från Sentio.

Dela artikeln

Sentio är det opinionsinstitut som i samband med tidigare val varit bäst på att förutsäga Sverigedemokraternas resultat. Den nya mätningen visar att partiet nu är nära att bli Sveriges största, rapporterar Nyheter Idag.

Socialdemokraterna fortsätter att tappa väljare och har nu ett stöd på 23,9 procent – jämfört med 31 procent i höstens riksdagsval. Moderaterna är på samma nivå med 23,8 procent i Sentios mätning.

De båda partierna är därmed obetydligt större än Sverigedemokraterna, som landar på rekordsiffran 22,1 procent.

Opinionsundersökningen visar även att såväl Folkpartiet som Kristdemokraterna skulle hamna utanför riksdagen om det vore val idag. De två partierna stöds av endast 3,7 procent respektive 2,1 procent av väljarna.

Sentios junimätning genomfördes mellan den 10 och 17 juni.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.