Skidtävling stoppad – det är för kallt

Publicerad 17 december 2022 kl 16.24

Inrikes. Skandinaviska cupen i Östersund ställs in under lördagen på grund av kylan, rapporterar ÖP.

Dela artikeln

Ford Smart Energy Cup och Skandinaviska cupen skulle fortsätta under lördagen.

Men köldsmockan – det är nedåt 20 grader minus i Östersund idag – gör att arrangörerna tvingas ställa in 10 kilometerstävlingarna som skulle hållas under dagen.

– Det är alltid ett svårt beslut att ta om man ska ställa in en skidtävling som alla är peppade för och organiserade för, säger tävlingsledaren Anders Sundin till ÖP.

Söndagens tävling, 20 kilometer masstart, ska dock hållas som vanligt, enligt planen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0