Tiggeriet
Västertorg i Uppsala.

Skyltar som varnar för tiggarbajs anklagas för rasism

Publicerad 11 juli 2015 kl 15.01

Inrikes. Skyltar som satts upp vid ett skogsområde nära Västertorg i Uppsala för att varna för tiggarbajs anklagas för rasism.

Dela artikeln

Skogsdungen, som bland annat är en populär lekplats för barn och ett flitigt använt promenadstråk för hundägare, används nämligen numera även som toalett av stadens tiggare.

För att varna folk så att de inte kliver i något obehagligt satte därför någon upp varningsskyltar med texten "zigenarna använder området som avträde...", skriver Upsala Nya Tidning i sin nätupplaga.

Men skyltarna ansågs ha en "rasistisk ton" och har därför städats undan av polisen. Huruvida myndigheterna tänker göra något åt de bajsande tiggarna i bostadsområdet är däremot oklart.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0