Fotbolls-EM 2016
Terrormål? Stade de France norr om Paris har plats för över 81.000 åskådare.

Uppgift: Islamister på väg för att genomföra terrordåd i Frankrike under fotbolls-EM

Publicerad 15 juni 2016 kl 14.06
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Terrorister från Islamiska staten uppges just nu vara på väg till Europa för att genomföra terrordåd under fotbolls-EM. Det skriver bland annat AP.

Dela artikeln

Uppgiften kommer från franska och belgiska underrättelsekällor som larmat polis i hela Frankrike där fotbolls-EM just nu pågår. Såväl Frankrike som grannlandet Belgien kan vara måltavlor för terroristerna.

Reser som flyktingar
Enligt underrättelsekällorna ska en grupp terrorister ha lämnat Syrien någon gång förra helgen för att försöka ta sig till Europa. Planen är att ta sig hit som båtflyktingar via Turkiet och Grekland där det enkelt går att blanda sig med alla andra araber som försöker få asyl och bidrag i Europa.

Terroristerna uppges ha tillgång till vapen och ett köpcentrum i Bryssel samt en amerikansk snabbmatskedja pekas ut som två måltavlor för de militanta muslimerna.

Förra året genomfördes två större terrorattacker mot den franska huvudstaden och i Frankrike råder redan hög terrorberedskap.

Terrorattacken i Paris
Terrordåden i Paris

IS lovar terror
Islamiska staten har sedan tidigare lovat att slå till mot Fotbolls-EM. Ändå är franska och belgiska myndigheter försiktiga med att dra förhastade slutsatser av larmet eftersom terrorlarmen duggar tätt.

I måndagskväll mördades två franska poliser, en man och hans sambo, i en förort till Paris av en tidigare terrordömd man. Islamiska staten har tagit på sig skulden för terrormorden som inträffade i polisparets bostad.

Det är oklart om det dubbelmordet har något med det senaste terrorlarmet att göra.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA-expert: Ryskt Odessa om Ukraina nobbar fredsavtal

Jeffrey Sachs ser mörkt på västs chanser i kriget.. Ukraian "kan förlora hela sin svartahavskust, Odessa och mycket annat".0 

Republikan: Stoppa allt militärt stöd till Israel

Thomas Massie kräver att USA sätter ner foten.. Har tidigare larmat om att alla hans partikollegor är köpta av Israellobbyn.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0