15.000 syrier på väg till Grekland

Publicerat den 13 augusti 2012 kl 19:26
Det redan extremt invandrartyngda Grekland är på väg att sjunka ytterligare, då 15.000 syrier på flykt undan kriget väntas de närmaste veckorna.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Enligt Svt är det ledaren för det grekiska gränspolisförbundet, Haralambos Pantelidis, som uppgett detta i en radiointervju.

Nyligen tredubblade Grekland antalet vakter längs gränsen mot Turkiet, då landet tagit emot tiotusentals flyende från Syrien. Enligt Pantelidis kommer man att samarbeta med Turkiet för att kunna hantera flyktingströmmen.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/15000-syrier-pa-vag-till-grekland Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Nu får SD ta hand om sina kristna arabiska vänner på flykt som kommer då deras andra vänner – israel och Saudiarabien inför ”demokrati” i mellanöstern, dvs Muslimska brödraskapet.

    .

  • Anonym

    Varför kan inte England, ta emot flyktingarna? De har både en tom OS-arena och boende.

    • Anonym

      England har redan tagit sig vatten överhuvudet när det gäller flyktingar.

      Varför inte i stället kräva ett totalt stopp.

      • Anonym

        Det är möjligt att England tagit sig vatten över huvudet – i alla fall när det gäller sponsringen till de ”oppositionella” i Syrien – under tiden drunknar Sverige.

  • Anonym

    Grekland kan inte ta emot mer flyktingar, Grekland sjunger på sista versen.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

  • Anonym

    Vilka är det som flyr nu då? De regimtrogna eller rebellerna eller både och? Säkert är, att det inte är hjälpbehövande kvinnor och barn som flyr utan unga, friska män.

    Som jämförelse: Hur många vuxna finska karlar flydde till Sverige när det var krig där senast? Svaret ligger troligtvis kring 0, eftersom fega landsförrädare fick ett skott i nacken. 
    Och hur många finnar flydde till Sverige då det var inbördeskrig där 95 år sedan? Nu finns det ingen kvar som minns, men inte har man hört talas om någon större invasion?

    Är det meningen att kvinnor och barn ska kriga vidare i Syrien, då de unga, friska männen har satt benen på ryggen allihopa?

    • flagganitopp

      Det är väl de kloka som vägrar deltaga i det idiotiska dödandet som flyr och gör de helt rätt i!!

    • Anonym

      Det är skillnad på folk och folk. Finnar är ett kvalitetsfolk och
      undlåter sig inte att fly som rädda hundar

      • Anonym

        Det har du rätt i.

    • Anonym

      På TV visades 3 flyktingar, 3 män.

  • Anonym

    Hade man befunnit sig i spänt läge vore det en regelrätt krigsförklaring att invadera ett annat land på detta sätt. Låt dem stanna hos sina muslimska vänner i Turkiet, som f.ö. ICKE skall med i EU!

    • Anonym

      Risken är istället stor att parasiterna på något underligt sätt hittar till just vårt land. Allra längst i norr.

  • Anonym

    Fredrik R. o resten av jönsarna står i stram givakt o välkomnar alla ickevita till det aldrig sinande svenska smörgåsbordet. Alla folkslag är välkomna så länge dom är anhängare till fredens o kärlekens religion.
    Kristna o vita göre sig dock ej besvär, hur skulle det se ut?

    När alla nordafrikas ”flyktingar” är här kanske t.o.m rödluvan blir nöjd, men säker kan man nog aldrig bli! Men det blossar säkert upp nån ny konflikt som FR o Ullis o rödluvan kan gå igång på!

  • Anonym

    Om rollerna var ombytta så skulle inte européer vara välkomna i mellanöstern. Det kan jag lova er.

    • Anonym

      Muslimska länder accepterar aldrig flyktingar då de har rättigheter förknippade med sin status, så som rätt till bostad, rätt att söka och arbeta i landet, etc.
      Därför så har t.ex. Turkiet och Libanon inte tagit emot en enda syrisk flykting sedan inbördeskriget började, de har tagit emot gäster. En gäst har inte rätt till bostad, arbete, etc.
      Precis som muslimerna hanterade muslimerna som flydde från Israel under krigen, så hanterar de syrierna idag, slänger in dem i läger och kallar dem gäster.

  • Anonym

    Ingen behöver ora sig. Varenda syrian , gammal som ung , kommer att tillsammans med somalierna att anlända till Sverige inom ett år. Då kommer industrins hjul att börja rulla enligt närings- och regionsminister Annie Lööf.

    • Anonym

      Enligt Annie Lööf borde i så fall Greklands ekonomi vara urstark…Vi vet ju alla hur det ser ut.

    • http://pulse.yahoo.com/_XQSXKH6WM4HOZKKBUOBK5ODZMU Birger Jarl

      Ja heldre syrianer än muslimer.
      Fast bäst är ju om de allihopa håller sig hemma.

  • Anonym

    Det finns många rika Gulfstater. Varför kan inte de ta emot flyktingar från sina arabiska grannländer?

  • Anonym

    Var det inte Migrationsverket som skulle ner till Turkiet och öppna kontor för att försöka se till att inte Sverige går miste om en massa syrier? Har tyvärr för mig det.

    • Anonym

      Ja, det vore ju synd. Vilken möjlighet! Ännu fler skattefuskande syriska frisörer. Det är precis vad vi behöver.

  • Anonym

    Detta är en medveten och planerad politisk strategi av FN, EU, NATO och bilderbergarna.

  • Anonym

    jag förstår att folk flyr till närmaste land för att söka skydd… Men när dom reser över halva världen bara för att komma till tex Sverige då är dom ute efter annat än tillfälligt skydd!!

    • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

      De suktar efter den svenska Försäkringskassan, som har ett världsrykte!!

      • Anonym

        Gammalt talesätt: Ja ag joba pa forsakringskaassan.
        SD ÅRE

      • Anonym

        Tidigare var det, det svenska stålet. Nu är det, svenskarnas stålar.

        • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

          Ja, du har verkligen rätt. Stålarna väger tyngre numera än stålet, i varje fall för nybyggarna.

          Den 14 augusti 2012 14:01 skrev Disqus :

Pingstdagen. Målning från tidigt 1300-tal.

Idag är pingstdagen

Idag är det pingstdagen. Enligt den kristna tron var det den dag då de kristna i Jerusalem fick ta del av Guds helige ande.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons