Björn Höcke.

AFD-politiker kvar trots förintelsekommentar

Publicerad 25 januari 2017 kl 17.15

Utrikes. Under ett tal förra veckan uttryckte AFD:s Björn Höcke kritik mot att tyskar har en så fientlig relation till sin egen historia att de bygger "skambelagda monument" i sin huvudstad. Partiet går nu ut med att man inte kommer utesluta Höcke för kommentaren men att man kommer vidta åtgärder, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Det EU-skeptiska partiet Alternative für Deutschland (AFD) kommer inte att utesluta sin representant för att ha kritiserat förintelsemonumentet i Berlin, rapporterar Reuters.

Det blev ramaskri när Björn Höcke, en ledande AFD-politiker i Thüringen, kommenterade tyskarnas förhållande till förintelsen under ett tal i Dresten förra veckan. Han vände sig mot att man framställer tysk historia som något uselt och ruttet i stället för att lyfta fram alla storslagna konstnärer och filosofer som Tyskland har fostrat.

– Tyskarna är det enda folk i världen som bygger ett monument tillägnat skam mitt i hjärtat av sin huvudstad, sa Höcke under talet.

Genast kom ilskna reaktioner från judiska företrädare som kallade Höcke för antisemit.

– Med dessa antisemitiska och inhumana ord har AFD visat sitt rätta ansikte, sa Josef Schuster, talesman för en judisk intresseorganisation, enligt AP.

Man ställde även krav på att partiet skulle ta avstånd från Höcke. Under måndagen gick AfD ut med att man skulle vidta åtgärder men specificerade inte vilka åtgärder. Höcke skulle dock inte bli utesluten ur partiet, skriver Reuters.

Höcke själv säger att massmedia feltolkade hans kommentar och att den inte alls handlade om judar, utan om hur tyskar ser på sin egen historia.


Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Utrikes

Meloni och Macron i ordkrig om mördad högeraktivist

Franske presidenten ryter ifrån: "Stanna hemma.". Ilsknar till rejält när Italien fördömer vänsterextrema dådet.0 

Största amerikanska styrkan i Mellanöstern sedan invasionen av Irak 2003. Trump ger Iran tio dagar att gå med på krav som landet inte kan acceptera.0 

Trump vill offentliggöra UFO-dokument

Hänvisar till "enormt intresse" från allmänheten.. Samtidigt bedyrar Obama att han inte såg några bevis för utomjordingar som president.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0