Afrikanska migranter klättrar över stängslet till Melilla. Fotot är från tidigare i år.

Afrikaner stormar spansk enklav

Publicerad 28 maj 2014 kl 20.38

Utrikes. Ett mycket stort antal afrikaner med siktet inställt på Europa har stormat den lilla spanska enklaven Melilla i Marocko.

Dela artikeln

Av ett tusental afrikaner lyckades cirka 500 forcera gränsavspärrningarna och välla in i den lilla spanska staden vid Marockos nordkust.

– De kom i stora vågor och var svåra att stoppa, säger Melillas borgmästare Juan Jose Imbroda i en radiointervju, enligt Ritzau.

Väl inne kan migranterna, som nästan uteslutande är män, söka asyl och därmed på sikt få tillgång till de europeiska bidragssystemen.

Hittills i år har 2.000 afrikaner lyckats ta sig över gränsen till Melilla – dubbelt så många som under hela 2013.

På grund av den kraftiga ökningen har spanska myndigheter den senaste tiden stärkt gränsbevakningen i både Melilla och Ceuta, en annan spansk enklav i Marocko.


Nyheter från förstasidan

Turkiet efterlyser Netanyahu och ytterligare 36 israeler för folkmord

Sexårig flicka träffades av 335 skott. Även attacken mot Greta Thunbergs Gaza-flotta finns med bland åtalspunkterna.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Rekordmånga varsel när AI tar över USA:s jobb

En miljon jobb borta.. "AI, minskad konsumtion och högre kostnader driver företag till åtstramning".0 

Nyhetsankaret gjorde denna min när hon skulle säga "gravida människor" – nu fälls hon av BBC

Himlade med ögonen åt egna PK-språket.. Internutredningen har nu kommit fram till att minen uttryckte ”avsky, löje, förakt eller irritation".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0