Annika Strandhäll: Pensionssystemet är i kris – avgifterna måste höjas

Publicerad 9 maj 2019 kl 11.04

Inrikes. Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) varnar nu för att pensionssystemet måste ha till ett tillskott på närmare 20 miljarder, annars kommer svenskarna inte få någon rimlig pension i framtiden, uppger SvD Näringsliv.

Dela artikeln

2017 hyllade Annika Strandhäll invandringen till Sverige. Den skulle rädda pensionerna.

"10 miljoner! Att vår befolkning växer kraftigare än de flesta i Europa är viktigt för att säkra välfärden och pensionerna! Heja Sverige", skrev hon lyriskt på sitt Twitterkonto.

Det verkar inte ha fungerat så bra. 

Nu anser nämligen Strandhäll att det "krisande pensionssystemet" måste ha ett tillskott på nästan 20 miljarder kronor per år för att svenskarna ska få rimliga pensioner, kan man läsa i SvD Näringsliv.

Detta ska lösas genom att höja avgiften till den allmänna pensionen, från 17,21 procent till 18,5 procent.

Men partierna i den så kallade Pensionsgruppen (regeringspartierna och M, L, C och KD) har inte kunnat komma överens. Därför vill nu Strandhäll forcera fram en lösning innan nästa val.

– Jag kommer att driva den här frågan stenhårt, säger hon till SvD.

Men vilka som ska betala den höjda avgiften vill hon inte säga.


Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0