Antalet asylsökare som får ja på andra försöket minskar kraftigt

Publicerad 15 juli 2017 kl 09.22

Inrikes. För sex år sedan fick drygt 60 procent av de som sökte asyl i Sverige två gånger uppehållstillstånd. Nu har den siffran minskat till fem procent, skriver Ekot.

Dela artikeln

Om en asylsökare i Sverige får avslag på sin asylansökan kan han eller hon hålla sig undan i fyra år tills den första ansökan preskriberats, och sedan försöka igen med en ny ansökan.

Stannar personen tillräckligt länge i landet kan så kallade synnerligen ömmande omständigheter bli aktuella och göra att den senare asylansökan beviljas.

2011 fick 61 procent av de som sökte asyl efter att ha fått ett utvisnings- eller avvisningsbeslut bifall när de sökte en andra gång.

Men den siffran har minskat mycket kraftigt. Nu får bara en av tjugo, eller fem procent, bifall när de söker en andra gång.

Förklaringen är att Migrationsöverdomstolen blivit hårdare mot personer som hållit sig undan svenska myndigheter efter ett första avslag.

– Särskilt gällande de fall där man kan få uppehållstillstånd på grund av synnerligen ömmande omständigheter, vilket är ganska vanligt förekommande i de här preskriberade ärendena. Där har domstolen visat i sin praxis att utrymmet är väldigt litet, säger Christina Ström, verksamhetsexpert på Migrationsverket, till Sveriges Radio.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dödssiffran stiger i Israel – "ser ut som Gaza"

Hela kvarter omvandlas till rasmassor. Bilderna visar stor materiell förstörelse efter utväxlingen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0