Sexmobben i Nässjö
En 13-åring berättar om hur hon blev angripen och sexuellt ofredad av en grupp på upp till ett 10-tal araber, mitt på ljusa dagen i centrala Nässjö.

Arabisk grupp förföljer och sexofredar unga flickor i Nässjö

Publicerad 2 augusti 2016 kl 19.01

Inrikes. En grupp unga män från tredje världen omringar och tafsar på unga flickor i Nässjö – och ingen uppges ingripa.
– Om man ser flera killar runt en liten tjej som gråter, fattar man inte att nåt är fel då? säger en 13-årig flicka som flera gånger utsatts för gruppen, till Vetlanda-Posten.

Dela artikeln

Flera fall av sexuella ofredanden har den senaste tiden anmälts i centrala Nässjö.

En 13-årig flicka som tidigare haft med den tafsande gruppen att göra berättar nu för Vetlanda-Posten om hur övergreppet gick till.

En vanlig vardagseftermiddag går hon på Storgatan i Nässjö när upp till ett tiotal män plötsligt dyker upp och spärrar vägen för henne. De pratar arabiska, omringar henne och tafsar henne på rumpan och kroppen.

Hon uppfattar förövarna som mellan 15 och 20 år gamla.

Trots att hon gråter och skriker på hjälp ingriper ingen av de förbipasserande.

– De släppte inte förbi mig. Då fick jag ännu mer panik. Jag försökte verkligen komma förbi, men de sprang fram och tillbaka, det gick inte, säger flickan, som till slut lyckades slita sig fri från männens grepp, till Vetlanda-Posten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 92567781


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

JAS-plan räddade äventyrare från isflak

Två personer fastnade i bottenviken.. Sjöräddningen använde Nato-resurser vid sökinsatsen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0