Nya Sverige

Avföring från EU-medborgare i Kista

Publicerad 21 juni 2014 kl 15.58

Inrikes. Invandrartäta Kista norr om Stockholm fylls av avföring från "hemlösa" människor, rapporterar lokaltidningen Mitt i. I själva verket kommer avföringen från romer som av kulturella skäl inte använder toaletter.

Dela artikeln

Högar av avföring från människor syns överallt på gator och trappor i Kista centrum, enligt Mitt i. Flugor surrar runt högarna och nu har en bostadsrättsförening samlat in 400 namnunderskrifter för att få stopp på skitandet.

– Det här är ett jätteproblem som eskalerar, säger Marcus Staffas, gatudriftsingenjör vid Trafikkontoret, till tidningen.

Enligt romsk kultur är det förbjudet för gamla och unga att använda sig av samma toalett. Därför uträttar många romer sina behov utomhus. I Norge greps nyligen flera romer för att ha bajsat i dyra båtar. Folkgruppen använde båtarna som transitläger för stöldgods och passade samtidigt på att använda båtarna som toaletter, även om självfallet inte toaletterna ombord användes.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Resten av din årsinkomst går till skatt

Skattebetalardagen infaller idag.. Resten av året jobbar du gratis – allt går i skatt.0 

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset.. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0