Foto: AB Stockholms Aero/CC

Bert Karlsson öppnar rekordstort asylslott – utlovar "hotellstandard"

Publicerad 10 oktober 2012 kl 23.38

Inrikes.Att det finns pengar att tjäna på den svenska asylindustrin är något som gått upp för allt fler svenska entreprenörer. Den senaste i raden är skivbolagsprofilen Bert Karlsson, som köpt upp det jättelika sanatoriet Stora Ekeberg, för att göra om det till ett skattefinansierat boende för illegala invandrare.

Gilla artikeln på Facebook

I Bert Karlssons regi kommer den anrika jätteanläggningen utanför Skara fram till november genomgå en omfattande renovering för att ge de 150-200 asylsökande afrikanerna och araberna ett ståndsmässigt mottagande.

Den 67-årige före detta invandringsmotståndaren utlovar själv "hotellstandard" och att boendet ska bli "Sveriges bästa flyktingförläggning".

– Det här är ett mycket bättre boende än de flesta förläggningar i Sverige – du får nästan gå till hotell för att hitta något likvärdigt. Här finns mycket stora lokaler som man kan använda som samlingsrum, lekrum, etc., säger Bert Karlsson till SR.

Hur många hundratals miljoner skattebetalarna kommer att få betala via Migrationsverket för att finansiera Bert Karlssons projekt är ännu inte klart, eftersom förhandlingarna fortfarande pågår. Men ett motsvarande nytt flyktingslott, Glava Gästgård utanför Arvika, kommer att kosta Migrationsverket 380 000 kronor per dygn.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0