Arkivbild.

Beväpnade poliser ska springa med joggare i Oskarshamn – "Folk känner sig otrygga"

Publicerad 20 november 2017 kl 16.19

Inrikes. Oskarshamn upplevs nu som en så otrygg stad att polisen kommer springa med personer som ska ut och jogga, rapporterar SVT Nyheter Småland. Poliserna ska vara utrustade med vapen, batong och handfängsel.

Dela artikeln

Det är i Oskarshamn i Småland som polisen försöker leva upp till ett löfte om ökad trygghet genom att anordna jogging- och promenadgrupper för allmänheten.

Polisen ska alltså springa med personer som vill ut och jogga eftersom dessa inte vågar springa själva.

– Det kommer att ligga utanför vår ordinarie arbetstid eftersom vi kommer att använda vår betalda fystid till träningsrundorna, säger Peter Karlsson, polisinspektör i Oskarshamn, till SVT.

Men polisen måste vara utrustad för tjänst och kommer därmed springa fullt utrustade med vapen, batong och handfängsel. Polisen har dock tagit fram en väst som kan fixera utrustningen vilket gör det lättare att springa. Något elittempo blir det dock inte, utan polisen kommer springa i den takt som deltagarna vill.

Enligt Peter Karlsson känner sig folk i Oskarshamn otrygga utomhus när det har blivit mörkt, men den reella kriminaliteten och otryggheten är nog inte så extrem som folk tror, anser han.

Oskarshamn kommun och Brottsförebyggande rådet, BRÅ, har uttryckt sig positiva till idén. Även räddningstjänsten i staden har nappat och kommer kanske springa med på rundorna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1028234327


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1028234328


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Nu pekas även M-somalier ut för omfattande valfusk

Så gjorde partiet gettosuccé med kryssraketen Mahad Olad (M). Larm om förkryssade valsedlar, jobb i utbyte mot kryss – och en hotfull kriminell som övervakade vallokalen.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Hade 3,5 miljoner i resväskan – blir av med allt

Resenären stoppades på Arlanda på väg till Turkiet.. Nu ska rubbet förverkas – trots att pengarna inte knutits till något brott.0 

Här kan hösten få ett plötsligt slut. Gul varning utfärdad i bland annat Värmland och Dalarna.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus