Björklund: Vi har misslyckats med invandringen – men SD ska aldrig få inflytande

Publicerad 18 november 2017 kl 15.12

Inrikes. Den politik som länge bedrivits i Sverige har fått allvarliga konsekvenser för samhället. Det medgav Liberalernas ledare Jan Björklund på partiets landsmöte i Västerås idag. Nu är tiden för skönmåleri slut, förklarade han enligt Ekot.

Dela artikeln

– Jag tänker inte skönmåla. Vi måste säga hur det faktiskt är, sade Jan Björklund under sitt tal på partiets landsmöte på lördagen.

Björlund erkände att politiken som förts bland annat har lett till framväxande parallellsamhällen i landets förorter dit så kallade liberala värderingar aldrig når fram, bilbränder, stenkastning mot poliser och växande klyftor mellan svenskar och invandrare.

Enligt L-ledaren är situationen på vissa håll "akut".

Han varnade också för muslimska friskolor i förorterna som har en medveten avsikt att segrare eleverna.

– Skolan ska undervisa om religion, inte förkunna religion, sade han.

Dessutom blir kunskapsresultaten i skolan allt sämre och tiotusentals lärare saknas.

Enligt Björlund kommer svenskarnas stöd för en så kallad "human flyktingpolitik" att försvinna om integrationen inte fungerar.

Han betonade också att hedersförtrycket mot flickor måste bekämpas, och att hans parti inte kommer sluta förrän alla kvinnor, oavsett ursprung, lever under jämställda förhållanden.

Enligt honom är utvecklingen i skolan samt integrationen de största "utmaningarna" för Sverige.

Jan Björklunds tal fokuserade alltså mycket på invandringens konsekvenser, även om han själv inte använde det uttrycket.

Men samtidigt visade han sin avsky mot Sverigedemokraterna, som alltid varnat för just detta. Björklund skröt i stället om att Liberalerna är "det enda riksdagsparti" som tydligt tagit avstånd från SD samtidigt som man vågar tala om integrationsproblemen, uppger Ekot.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0