Blev misshandlad av invandrare – nu pekas kollegorna ut som rasister

Publicerad 3 juli 2015 kl 10.23

Inrikes. Efter att en anställd blivit misshandlad av invandrare tvingades en Ica-butik i nordvästra Skåne att hålla stängt under torsdagen.
"Stängt på grund av våld mot personalen av blattar" skrev de frustrerade anställda på en lapp – och nu beskrivs de som rasister i Aftonbladet och Expressen.

Dela artikeln

Klockan 16.20 på torsdagen larmades polisen till Ica-butiken. En av de anställda hade blivit misshandlad av två invandrare i samband med en dispyt om cigaretter och fick föras till sjukhus.

Butiken satte upp en lapp på entrédörren där de förklarade vad som hänt och uppmanade kunderna att kontakta polisen vid frågor. Lappen innehöll dock ordet "blattar", vilket föranledde de vänsterorienterade kvällstidningarna Expressen och Aftonbladet att peka ut de anställda som rasister.

Enligt Aftonbladet, som skriver precis var butiken är belägen, har lappen blivit polisanmäld för "hets mot folkgrupp".

– Jag kommer aldrig att sätta min fot där igen, säger en afrikan i området som Aftonbladet har tagit kontakt med.

I ett mejl till Aftonbladet skriver Ica-handlaren att personalen skrev lappen i vredesmord:

"Direkt efter stängde vi butiken och satte upp en lapp som skrevs i vredesmod och som bara satt uppe en kort stund."


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0