Utsatthet i befolkningen (16–79 år) för sexualbrott, år 2005–2015.

Brå slår larm: Mycket kraftig ökning av sexbrott i Sverige

Publicerad 3 november 2016 kl 11.04

Inrikes. Antalet kvinnor som utsätts för sexbrott har mer än fördubblats på några år. Bara under 2015 uppgav tre procent av kvinnorna att de utsattes, enligt Brottsförebyggande rådets nationella trygghetsundersökning, som publiceras idag.

Dela artikeln

Utsatthet för sexualbrott bland kvinnor har legat på en relativt stabil nivå 2005–2012, men de senaste tre åren har den skjutit i höjden, enligt mätningen.

År 2015 uppgav 3 procent av kvinnorna att de utsattes, vilket är mer än en fördubbling jämfört med 2012 och tidigare år.

– Den fråga som ställs om sexualbrott i NTU innefattar ett brett spektrum av brott. Det kan handla om allt från lindrigare händelser som blottning och tafsande, till mycket allvarliga händelser som våldtäkt, säger Emelie Hambrook, utredare på Brå, i ett pressmeddelande.

– De som uppger att de utsatts får därför svara på frågor om brottets allvarlighetsgrad. Svaren visar att det i 29 procent av fallen varit frågan om en grövre form av sexualbrott, säger Emelie Hambrook.

Mest utsatta för sexualbrott är yngre kvinnor, 16–24 år – av dem uppgav 9 procent att de utsattes under 2015.

Nationella trygghetsundersökningen bygger på intervjuer med cirka 12.000 personer i åldrarna 16–79 år och genomförs årligen av Brå sedan 2006


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 287054231


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 287054232


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Expressens stöd till Karlsson: "Yrar om biologiska band"

Vänstertidningen ställer sig helt på partiledningens sida. "Den 'etnonationalistiska' uppfattning som Jomshof och hans fanclub torgför är oacceptabel."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus