Brasilien åt höger

Brasilien: Bolsonaro överlever attacken

Publicerad 7 september 2018 kl 12.35

Utrikes. Den "högerextreme" presidentkandidaten Jair Bolsonaro kommer att överleva gårdagens knivattack, rapporterar AFP med hänvisning till brasilianska myndigheter. Samtidigt står det klart att dådet hade antirasistiska motiv.

Dela artikeln

Mannen som gripits för attacken, Bispo de Oliveira, är en tidigare medlem i det lilla vänsterradikala partiet PSOL, en politisk sammanslutning som den färstarke Bolsonaro dömt ut som "ett parti för bögar och kukhuvuden".

– Han agerade av religiösa och politiska skäl och även på grund av de fördomar som Bolsonaro visat varje gång han talar om ras, religion och kvinnor, säger mannens advokat Pedro Augusto Lima Possa.

Enligt Brasiliens sjukvårdsmyndigheter kommer Bolsonaro att överleva det blodiga överfallet. Men skadorna är allvarliga och det kan ta upp till två månader innan han är helt återställd.

– Nu har vänstern skjutit sig själva i foten. Det här kommer att leda till att det brasilianska folket väljer honom, säger en väljare till AFP.

Enligt den senaste opinionsmätningen, som utfördes innan attacken ägde rum, leder Bolsanaro stort med 22 procents stöd mot 12 procent för Marina Silva, brasilianska miljöpartiets kandidat.

Den superkorrupte vänsterkandidaten Lula da Silva, som tidigare ledde stort, har förbjudits att delta i valet av en domstol. Lula fängslades tidigare på grund av penningtvätt och korruption.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Stjärnregissör i Hollywood hittad mördad med sin fru

Uppges ha knivhuggits.. Rob Reiner var känd för filmer som "När Harry träffade Sally" och "Stand by me".0 

Så skadar covid-vaccinerna musklerna i hjärtat

Immunförsvaret reagerar.. Livsfarliga tillståndet kartlagt till sist.0 

Vitryssland friger politiska fångar efter Trump-samtal

Totalt släpps 123 personer ur vitryskt fängelse.. I utbyte går USA med på att lätta sanktionerna mot vitrysk kaliumkarbonat.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0