Busschaufför bet kontrollant

Busschaufför bet kontrollant i handen

Publicerad 31 maj 2015 kl 15.17

Inrikes. En busschaufför bet i fredagskväll en kontrollant i handen i samband med att han ertappades med att åka buss utan giltigt färdbevis.

Dela artikeln

Det var vid åttatiden i fredagskväll som en busschaufför ertappades med att tjuvåka med en buss i Göteborg. Kontrollanterna påpekade för honom att även han är skyldig att betala för sig.

– Det var biljettkontroll och det visar sig att en förare som åkte med som passagerare i sin uniform inte hade giltigt färdbevis. Kontrollanten tar då av honom av fordonet för det uppstår ett bråk och vi vet inte vem som startade det, men orsaken var naturligtvis att han inte hade giltigt färdbevis, förklarar Västtrafiks presstalesman Gunilla Wicktor för Fria Tider.

Polis larmades till platsen och på polisen i Göteborg känner man mycket väl till händelsen i fredagskväll. För Fria Tider berättar man att kontrollanterna tillkallade en ordningsvakt som satte handfängsel på busschauffören, bland annat eftersom han bitit en av kontrollanterna i handen.

– Det finns uppgifter om att någon kan ha blivit biten i samband med den här händelsen, säger polisens presstalesman Christer Fuxborg till Fria Tider.

– Det är uppgifter som nämnts på platsen av patrullen, fortsätter han.

Det var först när polisen kom till platsen som situationen lugnade ned sig, Fuxborg reder ut händelseförloppet efter att busschauffören ertappats med att tjuvåka:

– Det blir tumult av någon anledning där kontrollanterna tycker det blir obehagligt, varför de larmar, och då kommer ordningsvakterna till undsättning. Sedan när väl vi kommer till platsen så lugnar det ner sig, säger han.

På ett videoklipp som laddats upp på Youtube hör man hur ordningsvakten skäller ut busschauffören. I samband med det står en kvinnlig kontrollant i bakgrunden och tvättar ett sår i handen efter ett bett från chauffören.

– Varför bet du mig din jävla idiot? säger kvinnan till busschauffören.

Men när vänstertidningen Aftonbladet igår skrev en artikel om händelsen klippte de bort sekvensen med kontrollanten som blivit biten i handen. I Aftonbladets artikel utmålas det istället som att kontrollanterna och ordningsvakten, som grep den våldsamme busschauffören, tar till övervåld.

I sociala medier har många dessutom anklagat ordningsvakten för att vara en rasist eftersom busschauffören är mörkhyad.

När Fria Tider ringer upp Aftonbladets journalist Andreas Victorzon, som skrivit artikeln, vill han inte svara på våra frågor.

– Får jag fråga, vill du göra en intervju eller varför ringer du? undrar han.

Ja, precis, för jag undrar varför ni har klippt som ni har gjort i videoklippet? Det finns ett längre klipp där det framgår, och det är även något som polisen bekräftar, att en av av kontrollanterna blir biten i handen?
– Men jag är inte intresserad av att medverka i någon intervju.

Tycker inte du att det borde framgå för era läsare så man får veta hela händelseförloppet?
– Men om du lyssnar igen, jag är inte intresserad av att medverka i någon intervju.

Tycker inte du att ni för era läsare bakom ljuset genom att inte redogöra för hela händelseförloppet?
– Tack så mycket, tack och hej! Tack och hej!

Enligt polisen är busschauffören nu anmäld för våld mot tjänsteman och bedrägligt beteende. Han har även gjort en motanmälan mot de kontrollanter och den ordningsvakt som grep honom.

Artikeln är uppdaterad.

Bild:

© Youtube

Den kvinnliga kontrollanten tvättar ett sår med vatten efter att ha blivit biten i handen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 302106053


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 302106054


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus