Gatuvy.
Poul Krogsgård/fri

Chock-kostnad för somalisk familj i Danmark: Hur mycket? 22 MILJONER kronor för tre år

Publicerad 16 januari 2014 kl 03.59

Utrikes.Skattebetalarna i den danske kommunen Ringkøbing-Skjern i västra Jylland har hittills betalat 21 555 202 danska kronor under de senaste tre åren för en somalisk åttabarnsfamilj, rapporterar Ekstrabladet.

Gilla artikeln på Facebook

Utgiftsposten har varit "som en bomb" för kommunens socialtjänst och kostnaderna kommer av att kommunen tvångsomhändertagit de åtta barnen på grund av övergrepp och satt dem i fosterhem.

– Generellt sätt är utgångspunkten att det är bäst att barnen bor med sina föräldrar, men här hade vi goda grunder att inte låta det vara så, säger Lennart Qvist, i kommunens socialnämnd.

Familjen har tidigare försökt få asyl i Sverige, för att undkomma den danska socialtjänsten, men greps av svensk polis.

Läs också:
Somalier mest brottsbelastade gruppen i Danmark


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Trump får nytt lyxigare Air Force One – av Qatar

Utländska kungahuset donerar plan värt 3,9 miljarder.. Men gåvan ges till amerikanska staten – inte till Donald Trump personligen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0