Du betalar

CSN beviljar bidrag för studier i Syrien – "hur lugnt som helst"

Publicerad 24 april 2016 kl 08.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Centrala Studiestödsnämnden CSN beviljar bidrag för studier i Syrien trots att det pågår krig där – det skriver Sydsvenskan idag.

Dela artikeln

Totalt har ett femtontal personer beviljats bidrag för studier i det krigshärjade landet. En av dem är den syriske invandraren Antonio Marecaldi som studerade arkitektur i Damaskus när inbördeskriget bröt ut, han hävdar att Syrien inte är så farligt som många tror och att det är "hur lugnt som helst".

– Jag hade en lägenhet och var kvar fram tills för ett år sedan. I Damaskus märkte man knappt av oroligheterna, säger han till tidningen.

En av det femtontalet studenterna har avslöjats med att lura till sig 126.000 kronor i bidrag för tandläkarstudier i Syrien han aldrig genomgått. Han ska nu åtalas för grovt bidragsbrott och urkundsförfalskning efter att ha förfalskat studieintyg.

Det är inte bara invandrare i Syrien som får bidrag från Sverige för sina studier där. Även fem studenter i Irak har beviljats bidrag från CSN, varav två studerar i Bagdad.

Enligt CSN är det inte upp till dem att avgöra i vilka länder studenterna studerar. Istället säger myndigheten, som varje år betalar ut över 30 miljarder kronor i bidrag och lån, att säkerhetsläget är upp till varje student att själv avgöra.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 642251834


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

SD-iranier bjuder in diktatorson till riksdagen

Reza Pahlavi ska hålla tal.. Exiliranier vill återupprätta shahregimen – som skänkte bort Irans olja till USA.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0