Asylkaoset
MP:s riksdagsgrupp, september 2013.

Dålig stämning inom MP efter asylbeskedet

Publicerad 25 november 2015 kl 14.29

Inrikes. Regeringens beslut att kraftigt minska asylinvandringen väcker kritik bland många inom MP, som anser att partiledningen inte borde ha accepterat de nya förslagen. Bland kritikerna finns flera riksdagsledamöter och partiets avdelning i Malmö.

Dela artikeln

Enligt uppgifter till Ekot gick den skärpta invandringspolitiken igenom med en knapp majoritet när MP:s riksdagsledamöter skulle rösta om den. Flera av dem som röstade emot förslagen har uttalat sig kritiskt i sociala medier.

"Jag kan varken stödja eller försvara att vi så kraftigt försämrar svensk migrationspolitik. Jag kan inte. Det går bara inte", skriver Jakop Dalunde (MP) i ett inlägg på sin Facebooksida.

Carl Schlyter (MP), som är ordförande i EU-nämnden, varnar för att partiet är på väg att göra avkall på sina "progressiva" ideal.

"Man kan tycka att det är bättre med oss i regeringen, för vi påverkar och gör saker bättre, men till slut når vi en punkt där vi börjar försvara en politik som är så långt från vår egen att rösten för våra egna idéer tystnar."

Riksdagsmannen Rasmus Ling (MP) kallar beslutet "horribelt" och föreslår i en intervju med Sydsvenskan att MP ska lämna regeringen. Han tänker också att trotsa partilinjen och rösta emot förslagen när de kommer upp i riksdagen.

– Jag kan omöjligt ställa mig bakom något som ligger så långt ifrån allt jag tror på och som jag gick till val på, säger Ling.

Miljöpartiet i Malmö kallade under tisdagskvällen in till ett extrainsatt möte efter regeringens presskonferens. Den lokala i ordföranden, Louise Arndt, säger till Sydsvenskan att den nya invandringspolitiken strider mot partiprogrammet.

MP är, tillsammans med C, det parti som har haft den mest extrema hållningen i invandringsfrågan och förespråkar officiellt helt fri invandring. Att partiet nu plötsligt ska föra en politik som i praktiken innebär att gränserna stängs för asylsökare har väckt uppmärksamhet på sociala medier. Här är ett axplock:


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 216231854


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 216231855


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus