Skattefinansierad snippkonst
Det polisanmälda gatukonstverket.

Dan Park polisanmäls igen

Publicerad 25 november 2014 kl 08.18

Kulturnyheter. Gatukonstnären Dan Park, som nyligen släpptes ut ur häktet, har nu blivit polisanmäld igen för sitt senaste verk.

Dela artikeln

Bakom anmälan står feministkonstnären Carolina Falkholt, som får skattepengar för att åka runt och måla avbilder av sitt könsorgan på skolor och andra offentliga platser.

Dan Parks affisch, med budskapet "Fängsla fittan!", sattes upp på elskåp i Simrishamn i samband med invigningen av Falkholts senaste skattefinansierade väggmålning. Affischen anspelar på en tidigare vaginamålning som den radikalfeministiska konstnären fick 40.000 skattekronor för att klottra på en vägg på en skola i Nyköping – en målning som sedan fick täckas över med en vägg.

Carolina Falkholt känner sig provocerad av Parks affisch och har nu anmält gatukonstnären för brott mot lagen mot upphovsrätt till konstnärliga verk, rapporterar Ystads Allehanda.

Dan Park har sedan tidigare flera domar mot sig för "hets mot folkgrupp". Han släpptes ur häktet så sent som i oktober och dömdes i slutet av månaden till fem månaders fängelse av hovrätten för de konstverk som polisen beslagtog från galleri Rönnquist & Rönnquist i Malmö i somras.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 757543758


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 757543759


Varnish cache server

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kulturnyheter

"Fräsch och modern" nyinspelning av Pippi Långstrump

"Ett drömprojekt.". Ännu en Astrid Lindgren-klassiker anpassas till nya förhållanden.0 

Linnés brev sålt för miljonbelopp – dyraste någonsin

"Makalöst resultat.". Inget svenskt brev har någonsin tidigare sålts för en sådan summa.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0