Danmark fråntar medborgarskap från danskfödd IS-terrorist

Publicerad 14 november 2017 kl 13.07

Utrikes. Högsta domstolen i Danmark har beslutat att en 25-årig man som stridit för terrorsekten Islamiska Staten i Syrien ska förlora sitt danska medborgarskap. Detta trots att mannen är född i Danmark, rapporterar Danmarks Radio.

Dela artikeln

En 25-årig man född och uppvuxen i Danmark har fråntagits sitt danska medborgarskap sedan han gått med i terrorgruppen IS.

Mannen stred i Syrien och dömdes först av tingsrätten till sju års fängelse, dels för att han anslutit sig till Islamiska Staten och dels för att han stöttat terrorgruppen ekonomiskt.

Men hovrätten ändrade domen och fråntog även mannen hans danska medborgarskap. Domslutet överklagades till Högsta domstolen, Højesteret, som nu fastslår hovrättens dom.

Den 25-årige mannen förlorar alltså medborgarskapet i Danmark. Domen följer internationell rätt, eftersom mannen hade dubbelt medborgarskap och även är turkisk medborgare.

Mannen döms också till sex års fängelse och utvisning på livstid.

Detta ska vara första gången en person som är född i Danmark fråntas sitt danska medborgarskap. I juni förra året förlorade även en annan invandrare, en marockan, sitt danska medborgarskap sedan han dömts för terrorbrott. Han var dock inte född i Danmark.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 543682672


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 543682673


Varnish cache server

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0