Leif Boork har ingen avsikt att backa från sina utspel.

DN till attack mot hockeytränare som skrev kritiskt om tiggeri

Publicerad 18 augusti 2015 kl 11.54

Inrikes. Den välkände ishockeytränaren Leif Boork har postat flera kritiska inlägg om tiggeri på Twitter – bland annat skriver han att tiggarna "inte gör ett handtag". Nu försöker Bonniertidningen Dagens Nyheter pressa Svenska Ishockeyförbundet att vidta åtgärder mot den bångstyrige 66-åringen.

Dela artikeln

"Raka vägen in i arbete säger Löfven. Gå o snacka med alla tusentals tiggare som inte gör ett handtag där de sitter på svenska gatorna. Prat!"

skrev Damkronornas förbundskapten Leif Boork i en tweet på söndagen. Han fortsatte:

"Jag är för arbetskraftsinvandring. Men inte för tiggeri. De gör inte ett handtag!"

Inläggen har väckt en storm bland journalister och vänsteraktivister på den sociala nätverkssajten, och flera tidningar har publicerat indignerade artiklar om utspelen.

Dagens Nyheter har bland annat tagit kontakt med Ishockeyförbundets ordförande Anders Larsson och ställt honom mot väggen. Larsson bedyrar att man nu ska se över om det går att styra vilka åsikter som Boork och andra representanter ger uttryck för.

– Vi har naturligtvis pratat om hur vi ska hantera sociala medier, efter de reaktioner som blivit efter Leifs Twitter så känns det jätteviktigt att vi håller den diskussionen levande, säger Larsson.

Leif Boork, som i mitten av 80-talet tränade det svenska herrlandslaget, vägrar dock att ta tillbaka sina kritiska utspel om tiggeriet.

"Även en förbundskapten reagerar o enl min mening måste få reagera på olika samhällsfrågor även med politisk anknytning", skriver han på Twitter och fortsätter:

"Till bror och syster Duktig som kan politik bättre än jag meddelas härmed att Ni inte har politiskt monopol på politiska åsikter."


Nyheter från förstasidan

Arabisk hjälte avväpnade skytt i Bondi Beach

Slog till mot terroristen – utan egna vapen. 43-årige grönsakshandlaren Ahmed al-Ahmed pekas ut för hjältedådet.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0