Arkivbild.

Dom: Poliser i Tensta ska tåla bli utsatta för stenkastning

Publicerad 4 januari 2017 kl 20.05

Lag & Rätt. Ett invandrargäng kastade en stor mängd stenar och flaskor mot en grupp poliser. Men enligt domen har polismännen inte rätt att få något skadestånd – eftersom de är verksamma i Tensta och därför borde ha "varit mentalt förberedda för det som hände".

Dela artikeln

En polispatrull skulle den 24 april 2014 kontrollera en bil som fanns i ett parkeringsgarage vid Tenstagången/Taxingegränd. De parkerade utanför garaget och när de närmade sig en trappa blev de plötsligt angripna av "ett gäng mörkhyade killar", enligt domen.

Poliserna tvingades retirera upp i trapphuset. Männen, som var maskerade, överöste poliserna och polisbussen med stenar och flaskor. Enligt åklagaren var det bara en tillfällighet att ingen träffades och skadades.

Ledaren för gänget, en 20-årig somalier, ses på ett vittnes video från händelsen skrika åt de andra att "hämta stenar". Han döms nu för försök till våld mot tjänsteman – och i samma veva för våldsamt motstånd, grov vårdslöshet i trafik vid tre tillfällen, grov olovlig körning vid tre tillfällen, rattfylleri och narkotikabrott.

För allt detta får somaliern, som sedan tidigare har ett gediget brottsregister, ett så kallat humant straff av Solna tingsrätt: tre månaders fängelse.

Han slipper också, tack vare den generösa domstolen, betala skadestånd till två av polismännen som begärt 5.000 kronor vardera i ersättning för kränkning.

Enligt tingsrätten borde poliserna nämligen har varit beredda på att få stenar och glasflaskor kastade på sig.

"I målet har framkommit att sådana här angrepp mot poliser förekommer relativt ofta i Tensta. Mot denna bakgrund bör [Polis 1] och [Polis 2] varit mentalt förberedda för det som hände och ska inte tillerkännas särskild ersättning för den kränkning de utsatts för. De enskilda anspråken lämnas utan bifall", skriver Solna tingsrätt i domen.

Domen mot 20-åringen kom den 23 december, men fallet har under kvällen idag uppmärksammats på Twitter av utryckningspolisen Nikolina Bucht.

"Tingsrättens resonemang, där de så ordagrant normaliserar det polisvåld som pågår i exempelvis Tensta, är skrämmande. Gör om, gör rätt!", konstaterar hon.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här bombas iranska tv-ankaret i direktsändning

Flyr studion i panik – "Allahu akbar". Tv-bolaget IRIB:s stora högkvarter står i lågor efter Israels bombattack.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0