Foto: bixintx/flickr

Dominique Strauss-Kahn i ny sexhärva

Publicerad 19 februari 2012 kl 17.03

Utrikes.Den internationella finanssocialisten och tidigare franska presidentkandidaten Dominique Strauss-Kahn kommer att höras i ett kopplerimål i Frankrike i veckan, där han misstänks ha köpt sex av kvinnor vid en olaglig prostitionsverksamhet.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt misstankarna ska det även ha förekommit underåriga flickor i verksamheten, skriver Daily Mail.

Dominique Strauss-Kahn utreddes tidigare för en våldtäkt av en 32-årig hotellstäderska i USA, men fallet avskrevs sedan flera oklarheter dykt upp i kvinnans historia. Han anmäldes också för ytterligare ett påstått sexövergrepp som ska ha inträffat i Frankrike 2003, men som nu är preskriberat.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel utlovar blodbad på civila iranier

"Invånarna i Teheran kommer att få betala priset." Teheran "ska brinna" efter att 8 israeler dödats, enligt försvarsminister Israel Katz.0 

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.