Terrorattacken i Paris
Soldater patrullerar gatorna i Paris.

Domstol förbjuder demonstration mot islamism

Publicerad 18 januari 2015 kl 10.58

Utrikes. En demonstration mot muslimsk extremism som idag skulle ha hållits i den franska huvudstaden Paris har stoppats av en domstol.

Dela artikeln

Domstolen anser att risken för "sociala oroligheter" är för stor och förbjuder därför organisatörerna att uttrycka sitt missnöje med muslimsk extremism och terrorism. Beslutet om att inte ge demonstrationstillstånd fattades först av polischefen Bernard Boucault – polischefen fick under gårdagen stöd för det beslutet från en domstol, rapporterar AP.

Demonstrationen skulle ha hållits under parollen "Islamister ut ur Frankrike" och bakom den stod två ej namngivna organisationer som förespråkar en sekulär fransk republik. Enligt IBtimes ville demonstranterna även protestera mot var terroristerna som dödades vid förra veckans terrordåd ska begravas. Många är rädda för att terroristernas gravar kan komma att fungera som monument för muslimer som betraktar terroristerna som martyrer och hjältar.


Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0