Donald Trump ringde upp Stefan Löfven

Publicerad 10 april 2017 kl 08.58

Inrikes. USA:s president Donald Trump har fortfarande inte gjort något offentligt uttalande om terrordådet i Sverige. Däremot ska han sent på söndagskvällen ha ringt upp statsminister Stefan Löfven (S).

Dela artikeln

Redan i fredags publicerade Mark C Toner, talesperson för USA:s utrikesdepartement, ett fördömande av terrordådet i Stockholm. Men från Donald Trump personligen har det varit tyst.

"Så tråkigt att höra om terroristattacken i Egypten. USA fördömer det starkt." Så skrev Donald Trump på sin Twitter under söndagen angående terrordådet mot en kyrka i Egypten, som ska ha dödat ett 40-tal personer.

Men om terrorattacken i Sverige har Trump inte twittrat nånting. Däremot ska han vid 23-tiden på söndagskvällen ha ringt upp statsminister Stefan Löfven (S) för att framföra sina kondoleanser, skriver Aftonbladet.

– Vi är tacksamma över all solidaritet och kondoleanser som kommit från omvärlden de senaste dagarna­, säger Löfven till tidningen.

Det har spekulerats om varför Trump inte sagt något om Sverige. Dagens Industri menar att det handlar om att Trump inte vill skifta medias fokus från USA:s attack mot en flygbas i Syrien natten till fredagen, som han enligt DI fått "mycket beröm för".

"Det här ska inte någon terrorist i Stockholm ändra på", skriver tidningens Peter Fellman och hävdar att det är därför Donald Trump tiger.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0