Arkivbild.

"Drive by"-skjutning i Värnamo – flera beskjutna från bil

Publicerad 10 januari 2019 kl 09.22

Inrikes. Natten till torsdag skedde en ny skottlossning i Värnamo i Jönköping. Flera personer som befann sig i en bil på Malmövägen blev beskjutna från en annan bil.

Dela artikeln

Det var vid 01.tiden i natt som flera vittnen ringde till polisen om en skottlossning i Värnamo.

Flera personer som befann sig i en bil på Malmövägen hade blivit beskjutna från en annan bil.

Under den efterföljande insatsen lyckades polisen stoppa tre bilar på olika platser i Värnamo-området, som kunde sättas i samband med skottlossningen.

Sammanlagt fem personer har nu gripits för inblandning i händelsen.

De fem gripna är i 20-25-årsåldern, samtliga är misstänkta för försök till mord. Åklagare har ännu inte fattat beslut om de ska anhållas eller ej.

De tre bilarna, samt den beskjutna bilen, har tagits i beslag för teknisk undersökning.

Ingen ska dock ha skadats.

"Polisen har fattat beslut om att ärendet ska hanteras som en särskild händelse, vilket betyder att polisen har gått upp i stab och arbetar med stora resurser. Polisen har under natten och morgonen arbetat intensivt med att få klarhet i vad som har hänt. Det handlar bland annat om tekniska undersökningar och förhör med misstänkta och vittnen", skriver polisen i sin händelserapport.

Detaljer om händelseförloppet kommer polisen inte kommentera i nuläget. Men man misstänker att händelsen är en del i den pågående konflikt som sker mellan kriminella i Värnamo.

Enligt SVT Jönköping har det de senaste veckorna skett en rad skjutningar och sprängningar i området kring Värnamo.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4 fälls för att ha kallat demonstration högerextrem

Över 100.000 deltog i brittiska manifestationen. Men TV4 fick kalla Charlie Kirk "högerextrem", enligt Granskningsnämnden.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0