Första maj

Efter SAS-nej till beslöjad personal: Muslimer kräver slöja på jobbet

Publicerad 2 maj 2017 kl 16.20
Av Mattias Albinsson ✉

Politik. Muslimer demonstrerade under gårdagen i centrala Stockholm och krävde att få bära slöja på jobbet, uppmärksammar Nyheter Idag.

Dela artikeln

Demonstranterna skanderade "min slöja, mitt val" och höll upp plakat med slagord som "Rätten till våra kroppar", "Få sparken för sitt utseende = EU 2017" och "muslimska kvinnors rätt till arbete". Den politiska manifestationen var en del av Syndikalisternas första maj-tåg.

Protesten ska ses mot bakgrund av att den 23-åriga muslimen Aye Alhassani förra veckan nekades anställning hos SAS eftersom hon bär slöja.

– Det jag utsattes för känns så diskriminerande och fel på många sätt. Det sätter stopp för både företag och personer att utvecklas. Jag tycker det är ignorant och helt fel, sade hon till SVT.

SAS presschef Fredrik Henriksson försvarar emellertid beslutet att säga nej till beslöjad personal.

– I SAS har vi enhetliga uniformsregler för vår personal som arbetar i luften och på marken, regler som innebär att alla ska ha en enhetlig klädsel. De här reglerna gäller alla våra anställda, i alla länder, oavsett religion, etnisk bakgrund, kön, eller politisk åsikt. Endast de plagg och accessoarer som ingår i SAS uniform är tillåtna, säger han.

Den sverige­kurdiska debattören Sakine Madon, som själv inte bär slöja, har tagit SAS i försvar.

"På sin fritid är man fri att klä sig som man vill, på jobbet har man det inte. Aye Alhassani som inte fick jobbet på Arlanda har rätt att vara besviken på SAS, men företaget har inte diskriminerat henne", skrev hon i en ledare i VLT förra veckan.

EU-domstolen: Arbetsgivare får förbjuda slöja


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 178626631


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 178626632


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus