Video: Elever tvingas fly när jätteslagsmål bryter ut i skolcafé

Publicerad 4 oktober 2016 kl 17.03
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett våldsamt slagsmål bröt under tisdags­förmiddagen ut i cafeterian på Västerviks gymnasium, skriver vt.se

Dela artikeln

I en video som laddats upp till Facebook syns hur ett tjugotal ungdomar beväpnar sig med stolar och andra tillhyggen för att därefter ge sig på varandra. Händelsen ska ha inträffat vid halv elva-tiden på förmiddagen.

Enligt uppgift till Fria Tider är kombattanterna så kallade "nysvenskar" som kommit till Sverige under asylkaoset och som börjat på skolan. Delar av cafeterian blev sönderslagen i slagsmålet.

Polisen var emellertid snabbt på plats och ingrep mot bråkstakarna.

– Det var otroligt obehagligt, att så många började slåss med varandra, helt öppet här på skolan, säger en anonym lärare till lokaltidningen.

Läraren tycker också att skolan borde ha stängts på grund av bråket, men det gjordes aldrig.

Flera personer fick lättare skador i bråket. I videon som laddats upp i sociala medier syns hur en grupp, som filmar delar av bråket med en mobil, snabbt samlar ihop sina saker och flyr från platsen.

Polisen grep tre personer mellan 15 och 18 år som nu är misstänkta för misshandel och olaga hot.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 797973971


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 797973972


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0