En av 8.300 vill hyra ut till invandrare

Publicerad 15 november 2016 kl 16.05

Inrikes. Nu har det gått mer än en månad sedan politikerna i Stockholm stad startade en kampanj för att få stockholmarna att hyra ut sina hem till nyanlända. Men trots generös finansiering går det inte som man tänkt sig, enligt SVT.

Dela artikeln

Det handlar om totalt 5.460 mestadels araber och afrikaner som Stockholm ska ta emot under nästa år. Eftersom det råder bostadsbrist vände man sig till allmänheten med löfte om skattepengar i syfte att hyra rum till invandrare.

Det visade sig dock att endast 70 av 581.000 tillfrågade stockholmare var intresserade av att hyra ut till de nyanlända invånarna. Det motsvarar en på 8.300 eller 0,012 procent.

Finansborgarrådet Karin Wanngård (S) är inte missnöjd med gensvaret, som hon kallar "en pusselbit i det stora hela". Staden ska nu titta vidare på vandrarhem, modulhus och hotell till invandrarna för att komplettera.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 560072281


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0