Var fjärde engelsman: Vår flagga är rasistisk

Publicerad 23 april 2012 kl 20.15

Utrikes.I en undersökning menar en fjärdedel av tillfrågade engelsmän att deras nationsflagga St George är rasistisk. Däremot ser de positivt på unionsflaggan Union Jack.

Gilla artikeln på Facebook

Engelsmännen känner sig betydligt mer patriotiska inför unionsflaggan än inför nationsflaggan, enligt en ny undersökning. Undersökningen visade att medan 80 procent kopplade ihop den brittiska flaggan med patriotiska känslor gjorde endast 61 procent det med den engelska, rapporterar The Telegraph. Däremot var skottar och walesare betydligt mer benägna att känna stolthet över sina flaggor.

Undersökningen utfördes av tankesmedjan British Future som en del av en rapport som analyserar hur människor från runt om i Storbritannien visar sin "nationella identitet". Organisationen säger att resultaten visar att mer behöver göras för att uppmuntra en känsla av "engelsk patriotism" om unionen skall kunna överleva.

Nästan en fjärdedel (24 procent) av engelsmännen sa att de ansåg att deras flagga var rasistisk, jämfört med tio procent av skottarna och sju procent av walesarna. Rapporten beskyller antimuslimska English Defense League för att ha "förgiftat" den engelska flaggan, även om den menar att det också är på politikernas ansvar att inte ha försvarat den allomfattande patriotismen hos den engelska majoriteten tillräckligt väl.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0