Syrisk-ortodoxa kyrkan i Hallunda.

En sköts vid syriansk dopfest

Publicerad 1 februari 2015 kl 10.41

Inrikes. En man sköts i samband med en dopfest igår kväll i syrisk-ortodoxa kyrkan i Stockholmsförorten Hallunda.

Dela artikeln

Enligt uppgifter i media ska skjutningen ha föregåtts av ett bråk om någons flickvän och en man på festen –  en fest som besöktes av mellan 300 och 400 personer – sköts i båda benen utanför kyrkan som ligger nära Hallunda centrum.

– Det var väl utanför, i närheten av kyrkan, om jag förstår det rätt, säger Jonas Winlöf som är stationsbefäl på polisen i Flemingsberg till Fria Tider.

Han poängterar samtidigt att han inte är insatt i ärendet och att de poliser som ska utreda skutningen inte kommer till jobbet förrän under söndagseftermiddagen.

Ingen är hittills gripen för skjutningen, som rubriceras som synnerligen grov misshandel, och Winlöf vill heller inte kommentera om man har någon misstänkt för den.

– Det kan jag inte uttala mig om utan det får de uttala sig om som arbetar i ärendet, avslutar han.


Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0